Wykończenie nowego domu w telegraficznym skrócie. Optymalna kolejność wykonywania prac końcowych.

Dom przy Przyjemnej 34

Wykończenie nowo wybudowanego domu to złożony proces, który wymaga starannego planowania i przemyślanej strategii. Kolejność prac ma istotny wpływ na efektywność oraz jakość finalnego rezultatu. Poniżej przedstawiamy optymalną kolejność wykończenia nowo wybudowanego domu.

Dom przy Cyprysowej 84

Zamknięcie budowy i instalacje wewnętrzne

Pierwszym krokiem na budowie, sprawiającym że dalsze prace będą mogły być wykonywane bezpiecznie jest montaż stolarki okiennej i drzwi. Starannie dobrana stolarka zapewni nie tylko estetyczny wygląd, ale także funkcjonalność i bezpieczeństwo. Wybór okien powinien być każdorazowo weryfikowany po wykonaniu jakichkolwiek istotnych zmian w projekcie. Kupując gotowe projekty domów otrzymujemy zestawienie elementów stolarki. Jeśli nie wprowadzamy zmian adaptacyjnych możemy się trzymać oryginału, jednak każdorazowe przesunięcia, czy zmiany wysokości ścian powinny być zweryfikowane przez kierownika budowy. Pomiary stolarki okiennej najlepiej wykonać zgodnie ze stanem faktycznym, bezpośrednio przed zakupem okien i drzwi. 

Kolejnym krokiem jest poprowadzenie instalacji wewnętrznych. Skutecznie wykonane prowadzenie wod-kan, elektryki, gazu i instalacji teletechnicznych pozwoli przejść do etapu maskowania wszelkiego rodzaju rur, przewodów i elementów infrastruktury technicznej. Dopiero po wykonaniu wszelkiego rodzaju punków związanych z mediami – krany, gniazdka, wyłączniki, przewody oświetleniowe, możemy przystąpić do zakładania izolacji termicznej, akustycznej i wykonania wylewek. Odpowiednio dobrana izolacja pomoże utrzymać komfortowe warunki wewnątrz domu oraz zminimalizować hałas z zewnątrz.

Dom przy Przyjemnej 34

Krok po kroku – wewnętrzne prace wykończeniowe. 

Kiedy dom jest zamknięty, wewnętrzne instalacje są już zrealizowane, czas na bardziej szczegółowe prace wewnątrz domu. 

Pierwszym krokiem zbliżającym nas do przekroczenia gotowego do zamieszkania domu jest wykończenie ścian. Najpierw musimy podjąć decyzję, czy korzystamy z tynku maszynowego, czy stawiamy na okładziny kartonowo-gipsowe, lub gładź szpachlową. Wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych jest istotny dla uzyskania estetycznego wyglądu wnętrza. Malowanie, tapetowanie lub inne techniki dekoracyjne pozwolą nadać wnętrzom indywidualny charakter. Dobór kolorów powinien być harmonijny i współgrać, zarówno w obrębie jednego, otwartego wnętrza (salon i kuchnia), jak i w stylistyce i klimacie całego domu.

Kolejnym elementem wykończeniowej układanki jest układanie podłóg. Wybór odpowiedniego materiału, takiego jak panele drewniane, czy płytki ceramiczne, ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego efektu. Pamiętajmy, że nie we wszystkich pomieszczeniach jednakowo sprawdzają się wszystkie materiały. Do kuchni i łazienki preferowane są płytki ceramiczne, gdyż łatwiej utrzymać na nich czystość i posiadają większą trwałość. W salonie i sypialniach natomiast przyjemniej czuć pod noga drewno, lub przynajmniej jego namiastkę w postaci paneli. Wybierając projekty domów z otwartą przestrzenią dzienną, złożoną z salonu i kuchni, możemy estetycznie połączyć oba materiały, lub zastosować jednolitą podłogę na całej powierzchni livingroomu.  

Dom przy Bukowej 47

Wykończenie zewnętrzne i wyposażenie

Na zakończenie, czas na prace zewnętrzne oraz instalację niezbędnego wyposażenia.

Prace należy rozpocząć od wykańczania elewacji zewnętrznej domu. Odpowiednie materiały wykończeniowe nadadzą budynkowi atrakcyjny wygląd i zapewnią trwałość na lata. Również w tym elemencie konieczny będzie wybór odpowiedniej kolorystyki i stylistyki elewacji. Czy stawiamy na klimat tradycyjnego domu, z okiennicami, kutymi balustradami i ceglaną podmurówką, czy zwrócimy się w stronę nowoczesności, opierając wykończenie elewacji na biało-czarnej kolorystyce z elementami stali i drewna. Współczesne trendy w budownictwie stawiają zarówno na stylowe wykończenie zewnętrzne, jak i nowoczesne rozwiązania podnoszące energooszczędny i ekologiczny charakter budynku. 

Jeśli dom posiada taras oraz mamy do zagospodarowania teren ogrodu, czas na ich wykończenie. Projektowanie przestrzeni zewnętrznych, włącznie z układaniem kostki brukowej i sadzeniem roślin, pozwoli stworzyć przyjemne miejsce do odpoczynku.

Na koniec, nie możemy zapomnieć o instalacjach dodatkowych, takich jak oświetlenie zewnętrzne, czy systemy monitoringu. Dbając o detale, można stworzyć kompleksowo wykończony dom, gotowy do zamieszkania.

Przejście przez wszystkie powyższe kroki w odpowiedniej kolejności zapewni efektywne i satysfakcjonujące wykończenie nowo wybudowanego domu. Jakie są zasady, by wszystko skończyło się pomyślnie? Staranny wybór i selekcja materiałów wykończenia, umiejętna współpraca (tam, gdzie to konieczne) z profesjonalistami oraz staranne planowanie ekonomicznej strony inwestycji są kluczowe dla osiągnięcia oczekiwanych rezultatów.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *