Fotowoltaika cieszy się dużą popularnością, ponieważ zapewnia bezpieczeństwo energetyczne i niezależność od zewnętrznego dystrybutora. Przed podjęciem decyzji o zamontowaniu paneli fotowoltaicznych warto zasięgnąć wiedzy na temat działania systemu. Pozwoli to dobrać jeszcze lepsze rozwiązania konstrukcyjne i zamontować panele o maksymalnej wydajności energetycznej. Wyjaśniamy zatem, z jakich komponentów składa się skuteczna instalacja fotowoltaiczna.
Z czego składają się konstrukcje fotowoltaiczne?
Nowoczesne konstrukcje fotowoltaiczne składają się z wielu elementów, do których należą:
- Panele fotowoltaiczne – to kluczowy element każdej instalacji. Moduły fotowoltaiczne składają się z ogniw, które zamieniają światło słoneczne w energię elektryczną. Producenci oferują różne typy paneli fotowoltaicznych (monokrystaliczne, polikrytaliczne oraz cienkowarstwowe). Największą wydajność zapewniają panele monokrystaliczne.
- Falownik (inwerter) – ten element systemu odpowiada za przekształcanie prądu stałego (który jest wytwarzany przez panele) na prąd zmienny (niezbędny do zasilania sprzętów użytku domowego). Bardzo często wybierane są falowniki stringowe, ale także hybrydowe.
- System montażu paneli fotowoltaicznych – równie istotnym elementem jest stabilny system mocowania paneli (zarówno jeśli chodzi o konstrukcje gruntowe, jak i te na dachu).
- Okablowanie – każdy system fotowoltaiki musi być wyposażony w profesjonalne okablowanie (odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i wyposażone w zabezpieczenia przeciwprzepięciowe).
- Licznik – jeżeli system jest podłączony do sieci energetycznej, a użytkownik chce się rozliczać z zakładem energetycznym, to niezbędnym komponentem systemu będzie licznik dwukierunkowy.
Dodatkowo można się zdecydować na zaopatrzenie swojego systemu w takie elementy jak:
- Magazyn energii – dzięki takiemu rozwiązaniu można magazynować nadwyżki energii (a następnie wykorzystywać w pochmurne dni).
- System monitoringu – nowoczesne systemy umożliwiają śledzenie i analizę produkcji energii. Pozwala to optymalnie wykorzystać system, a także wykryć wszelkie potencjalne usterki w systemie.
Na co zwrócić uwagę podczas montażu paneli fotowoltaicznych?
Bardzo ważny jest dobór odpowiednich komponentów systemu oraz konstrukcji. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
- Miejsce montażu – konieczne jest analiza nasłonecznienia, aby zadbać o maksymalną wydajność systemu. Montuj panele na obszarze, który ma największe nasłonecznienie przez cały rok (nie jest osłonięty drzewami czy budynkami).
- Bezpieczeństwo – kwestie montażu konstrukcji i podłączenia okablowania najlepiej powierzyć doświadczonym monterom. Cała instalacja oraz elementy konstrukcji i system montażu muszą posiadać certyfikaty jakości i bezpieczeństwa.
- System montażu dobrany pod kątem typu dachu lub możliwości gruntu.
- Odpowiednia wentylacja paneli fotowoltaicznych.
- Estetyka – jeżeli panele znajdują się w pobliżu domu, to warto zadbać o estetyczną konstrukcję, która nie zdominuje przestrzeni, ale dyskretnie się w nią wkomponuje.
Wszelkie wątpliwości związane z doborem poszczególnym komponentów i systemem montażu warto skonsultować ze specjalistami. Właściwie dobrane elementy zapewnią optymalną wydajność i żywotność całego systemu.
—
Artykuł sponsorowany