Jak prawidłowo dobrać pompę ciepła do nieruchomości?

Mężczyźni rozmawiają, jak dobrać pompę ciepła

Wybór pompy ciepła odpowiednio dopasowanej do nieruchomości to niewątpliwie kluczowy moment. Decyzja ta może znacząco wpłynąć na komfort mieszkańców oraz koszty eksploatacji budynku. Nowoczesne pompy ciepła wciąż zyskują na popularności, z uwagi na fakt, że są to ekologiczne i oszczędne źródła ciepła. Jednak należy pamiętać, że ich skuteczność zależy w dużej mierze od właściwego dopasowania urządzenia do specyficznych warunków danego budynku. Jak dobrać pompę ciepła? Przeczytaj tekst.,

Z tekstu dowiesz się:

 • jak dobrać pompę ciepła,
 • jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu,
 • jak dobrać moc pompy ciepła.

Jak dobrać pompę ciepła? Podpowiadamy!

Niezależnie od tego, czy wybrana przez Ciebie pompa ciepła jest przeznaczona do małego lub dużego budynku komercyjnego, kluczowe jest uwzględnienie kilku podstawowych danych:

 • powierzchni i obciążenia cieplnego budynku,
 • rodzaju zastosowanej izolacji termicznej,
 • lokalizacji budynku i strefy klimatycznej,
 • dostępności i rodzaju dolnego źródła ciepła,
 • rodzaju pompy ciepła,
 • liczby osób korzystających z c.w.u., aby dobrać odpowiedni zasobnik ciepłej wody,
 • rodzaju systemu ogrzewania i temperatury zasilania np. ogrzewanie podłogowe, grzejniki, system mieszany,
 • preferowanej temperatury wewnątrz budynku,
 • możliwości integracji z innymi systemami w budynku – np. z fotowoltaiką czy systemem rekuperacji,
 • dostępności wsparcia technicznego i serwisowego.

Przed doborem pompy ciepła inwestor musi poznać lub wstępnie oszacować zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku. W nowym budownictwie informacja ta zwykle znajduje się w projekcie budowlanym lub w projektowanej charakterystyce energetycznej. W przypadku braku takich danych, na przykład dla starszych budynków, warto zlecić wykonanie odpowiednich obliczeń firmie projektowej lub audytorowi energetycznemu. Przykładową listę audytorów można znaleźć pod adresem www.zae.org.pl.

Do nowego budownictwa trzeba zastanowić się, jak dobrać moc pompy ciepła

Jak dobrać pompę ciepła do powierzchni domu?

Do wstępnego oszacowania zapotrzebowania na ciepło, na podstawie powierzchni budynku, można skorzystać w dużym uproszczeniu ze standardu energetycznego budynku. W zależności od jego izolacji, rodzaju drzwi i okien oraz zastosowanej wentylacji, można przyjąć orientacyjne wartości:

 • dla nowego budynku o wysokim standardzie izolacji (ściany 20 cm, dach 30 cm) z oknami trzyszybowymi oraz wentylacją z odzyskiem ciepła – można przyjąć 40-45 W/m2,
 • dla nowego budynku o bardzo dobrej izolacji (ściany 20 cm, dach 25 cm) z oknami trzyszybowymi oraz wentylacją grawitacyjną – 45-50 W/m2,
 • dla budynku modernizowanego o średnim standardzie izolacji (ściany 10 cm, dach 20 cm) z oknami dwuszybowymi i wentylacją grawitacyjną – 60-65 W/m2,
 • w przypadku budynków bez izolacji lub słabo izolowanym montaż pompy ciepła nie jest zalecany. Wskazana jest termomodernizacja budynku dla ograniczenia kosztu instalacji, a także kosztów eksploatacji.

Dla przykładu:

Nowy budynek o powierzchni 120 m2 z wysokim standardem izolacji z wentylacją mechaniczną.

Jak policzyć zapotrzebowanie na moc grzewczą?

120 m2 x 40 W/m2 = 4800 W = 4,8 kW. Tyle dokładnie może wynosić szacowane zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku. Czyli, szukając pompy ciepła dla domu o powierzchni około 120 m2, o wysokim standardzie izolacji możesz celować w urządzenie z tego przedziału mocy.

Należy jednak pamiętać, że określone szacunkowe zapotrzebowanie na ciepło nie może być podstawą do precyzyjnego doboru pompy ciepła. Stanowi ono jedynie pomoc na etapie wstępnej koncepcji instalacji. Na kolejnym etapie niezbędne jest wykonanie charakterystyki energetycznej budynku, aby precyzyjnie dobrać pompę ciepła, co zapewni efektywne i ekonomiczne ogrzewanie.

Aby uniknąć wybory zbyt małej lub dużej pompy ciepła warto zwrócić uwagę również na kwestie punktu biwalentnego (czyli temperatury, przy której ma się załączyć grzałka). W instalacjach z pompą ciepła powietrze-woda, takich jak aroTHERM plus od marki Vaillant i grzałką szczytową dąży się do redukcji ilości energii dostarczanej przez grzałkę do kilku procent w skali roku. W tym celu należy zastosować pompę ciepła, która będzie w stanie pracować samodzielnie do temperatury zewnętrznej rzędu od – 5oC do -10oC. Parametr ten jest określany jako temperatura biwalentna.

Typowe wartości temperatury biwalentnej dla poszczególnych stref Polski to:

 • I strefa: – 5oC lub niższa,
 • II strefa: – 6 oC lub niższa,
 • III strefa: – 7 oC lub niższa,
 • IV strefa: – 10oC lub niższa,
 • V strefa: – 12oC lub niższa.

W doborze mocy i rodzaju pompy ciepła kluczowy jest model instalacji odbierającej i rozprowadzającej ciepło. Urządzenia te najlepiej działają, gdy są podłączone do systemów wymagających niskiej temperatury czynnika grzewczego, około 35°C. Nie oznacza to jednak, że instalacje z tradycyjnymi grzejnikami sobie nie poradzą. Pamiętaj, że instalacje potrzebujące wyższej temperatury zasilania wymagają odpowiedniego i indywidualnego doboru.

Jak dobrać moc pompy ciepła?

Samodzielnie możesz oszacować wstępne zapotrzebowanie na moc grzewczą i zorientować się, jakie opcje urządzeń są dostępne na rynku. Jednak precyzyjny dobór warto powierzyć wykwalifikowanym specjalistom, ponieważ na ten proces wpływa wiele zmiennych. Pompa ciepła to urządzenie, które będzie Ci służyło przez lata, dlatego jego dobór powinien być przeprowadzony przez odpowiednie osoby, abyś mógł cieszyć się ekologicznym rozwiązaniem oraz niskimi kosztami za energię. Powierzenie tego zadania profesjonalistom gwarantuje, że system będzie działał efektywnie i ekonomicznie, spełniając Twoje oczekiwania.

Wiesz już, jak dobrać moc pompy ciepła powietrze-woda do budynku. Skontaktuj się z wykwalifikowanymi specjalistami marki Vaillant, którzy pomogą Ci wyborze odpowiedniego urządzenia.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *